Trendy

Aquaform S.A.

Jak wybrać komfortową, funkcjonalną i trwałą kabinę prysznicową?

Kabiny prysznicowe popularnością dorównują dziś wannom, a liczba dostępnych na rynku modeli i wzorów stale rośnie. Na co zwrócić uwagę, by wybrać produkt, który będzie dobrze służył przez długie lata?

Jak wynika z badań ankietowych przeprowadzonych w 2015 roku wśród mieszkańców naszego kraju, w 2/3 polskich domów znajdziemy w łazience kabinę prysznicową. Ze względu na wygodę, szybkość kąpieli i stosunkowo niewielką ilość potrzebnego miejsca, rozwiązanie szybko stało się równie popularne, co obecne z nami od wieków wanny. Jednak aby eksploatacja strefy natryskowej przebiegała bez zarzutu, już na etapie wyboru modelu warto zwrócić uwagę na cechy konstrukcyjne i funkcjonalność kabiny. Podpowiadamy, jakie znaczenie mogą mieć poszczególne elementy wyposażenia.

Profile: Łatwość montażu i pewność efektu

Choć podczas wyposażania łazienki ważne jest, by montaż kabiny prysznicowej przebiegł sprawnie, z długoterminowej perspektywy znacznie większe znaczenie ma poprawność jego przeprowadzenia. Okazuje się jednak, że odpowiedni dobór produktów oraz wykorzystanie rozwiązań ułatwiających instalację może procentować w przyszłości. Ciekawym rozwiązaniem, cieszącym się szczególnie dużym uznaniem osób prowadzących remont w starym budownictwie, są profile U. Aluminiowa szyna niweluje krzywizny i pozwala prawidłowo dopasować kabinę do wyznaczonego miejsca. Pozwala ograniczyć konieczność doszczelniania i minimalizuje ryzyko przeciekania wody. Z punktu widzenia estetyki i higieny, korzystne jest także wykorzystanie profilów Fixpro oraz profilów maskujących. Pierwsze pozwalają wyeliminować zbędne śruby i wkręty, drugie – zakrywają konieczne łączniki, wpływają pozytywnie na estetykę i znacząco ułatwiając czyszczenie kabiny. Celem zagwarantowania długotrwałej szczelności, warto zwrócić także uwagę na rodzaj uszczelek. Szczególnie polecane są te wykonane z elastomerów. Nie kruszą się, nie zmieniają barwy i są odporne na zanieczyszczenia.

Wyposażenie drzwi: szczelność i higiena

Pierwszym rzucającym się w oczy elementem, który odróżnia kabiny prysznicowe od wanien, są drzwi. Ich niewątpliwą zaletą jest zatrzymywanie wody wewnątrz i uniemożliwienie jej rozchlapywania na posadzkę. Rozwiązanie ma jednak także swoją mroczną stronę. Występowanie elementów mechanicznych oraz wzajemne tarcie powierzchni niesie ryzyko zużywania się wyposażenia. Ich załamania i skomplikowane kształty mogą z kolei znacząco utrudnić zachowanie czystości. Jak zapobiegać tym negatywnym efektom? – W przypadku kabin z drzwiami przesuwnymi najlepszym rozwiązaniem są wypinane podwójne rolki. Z jednej strony, podwyższają techniczne parametry układu jezdnego. Z drugiej - dzięki funkcji wypięcia - dają dostęp do miejsc w okolicy dolnej bieżni kabiny, umożliwiając proste sprzątanie. Drzwi uchylne i wahadłowe powinny być natomiast wyposażone w specjalny zawias obrotowy, który płynnie unosi je podczas otwierania i zamykania. Chroni poszczególne elementy przed tarciem, zapobiegając ich nadmiernemu zużywaniu i utracie szczelności. Niezależnie od typu kabiny, warto także upewnić się, czy drzwi są wyposażone w listwę magnetyczną. Ułatwia ona prawidłowe domykanie tego elementu i zabezpiecza je przed samoistnym otwarciem.